De nominerade 2018

Folkets pris – guldtsuban
1) Alexander Gustafsson, MMA
2) Cornelia Holm, MMA
3) David Teymur, MMA
4) Hamza Bougamza, thaiboxning
5) Ilir Latifi, MMA
6) Roland Hultberg, aikido
7) Sanny Dahlbeck, thaiboxning
8) Sida Yin, jodo
9) Sofia Olofsson, thaiboxning
10) Zina Djelassi, kickboxning

(Omröstningen startar snart)

Årets Klubb
1) Odenplan Fightgym IF, thaiboxning
2) Föreningen Storuman Armsport Lappmarken
3) Västerås Fight Club, MMA
4) Kampsportsföreningen Växjö Titans

Årets Förebild
1) Alexander Gustafsson, MMA
2) Cemîl Karahan, BJJ
3) Fia Reisek, armbrytning
4) Patricia Axling, thaiboxning

Årets Kampsportare
1) Alan Do Nascimento, BJJ
2) Alexander Gustafsson, MMA
3) Patricia Axling, thaiboxning
4) Sofia Olofsson, thaiboxning

Årets Genombrott
1) Anna Astvik, MMA
2) Elina Moestam, BJJ
3) Filiph Waldt, thaiboxning
4) Khaled Laallam, MMA

Årets Traditionella utövare
1) Dennis Ljungqvist, HEMA
2) Jodolaget
3) Svenska Kyokushin och Fullkontaktskarateförbundet
4) Patrik Jansson, glima

Årets Mästare
1) Dennis Ljungqvist, HEMA
2) Fredrik Widgren, jujutsu
3) Irman Smajic, MMA
4) William Seth-Wenzel, jujutsu

Årets Mästarinna
1) Patricia Axling, thaiboxning
2) Sara Hägge, kyokushin
3) Sofia Olofsson, thaiboxning
4) Tilda Ek, kempo

Årets Ledare
1) Anders Ohlsson, MMA
2) Joakim Karlsson, thaiboxning
3) Lena Olsson, thaiboxning
4) Michael Kuntz, jujutsu

SB&K:s Hederspris
Utses av Svenska Budo & Kampsportsförbundets styrelse och delas ut på Kampsportsgalan.

Juryn består i år av åtta profiler inom svensk kampsport: Helena Hugosson, före detta landslagskvinna i jujutsu och frilansjournalist och ny ordförande i juryn, Joakim Borgudd, frilansjournalist, Leif Sunje, budoexpert, Michael Sjölin, kampsportsprofil, Anders Axklo, ordförande i Svenska Armsportsförbundet, Sabrina Sedin Roskvist, förbundskapten i kickboxning, Elin Bladh, styrelsemedlem i Svenska Budo & Kampsportsförbundet och Magdalena Kowalczyk, före detta världsmästarinna i thaiboxning och numera känd som gladiatorn Athena.

Nominerade 2018