Föregående galors vinnare och nominerade

Här presenterar vi historiens samtliga vinnare och nominerade till Kampsportsgalan, sedan galans start 2010.

Kampsportsgalan 2016


Foto: Hamid Ershad Sarabi

Årets genombrott
Rostem Akman, MMA
Madeleine Håkansson, BJJ
William Seth-Wenzel, jujutsu
Mattias Jansson, jodo
Vinnare: William Seth-Wenzel

Årets kampsportare
Sofia Olofsson, thaiboxning
Maxine Thylin, BJJ
Ilir Latifi, MMA
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Vinnare: Sofia Olofsson

Årets mästare
Sida Yin, jodo
Anders Linnard, HEMA
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Hamza Bougamza, thaiboxning
Vinnare: Sida Yin

Årets mästarinna
Maxine Thylin, BJJ
Jennie Brolin, jujutsu
Helena Edfeldt, BJJ
Sofia Olofsson, thaiboxning
Vinnare: Sofia Olofsson

Årets traditionella utövare
Li Min Hua, wushu
Lars Magnar Enoksen, glima
Roland Hultberg, aikido
Mats Wahlqvist, kendo
Vinnare: Lars Magnar Enoksen

Årets förebild
Pannie Kianzad, MMA
Martin Lavin, BJJ
Alexander Gustafsson, MMA
Ilir Latifi, MMA
Vinnare: Ilir Latifi

Årets ledare
Per Bånghäll, thaiboxning
Carl Ryrberg, HEMA
Michael Kuntz, jujutsu
Omar Bouiche, MMA
Vinnare: Per Bånghäll

Årets klubb
Nacka Dojo IF
Föreningen Göteborgs Historiska Fäktskola
Tullinge Muay Thai Thaiboxningsförening
Fenix Budo & Kampsportsklubb
Vinnare: Föreningen Göteborgs Historiska Fäktskola

SB&K:s hederspris
Vinnare: Omar Bouiche

Folkets Pris – Guldtsuban
Hamza Bougamza, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Ilir Latifi, MMA
Helena Edfeldt, jujutsu
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Pannie Kinzad, MMA
Maxine Thylin, BJJ
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Fredrik Widgren, jujutsu
Sida Yin, jodo
Vinnare: Ilir Latifi

Kampsportsgalan 2015


Foto: Hamid Ershad Sarabi

Årets genombrott
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Karl Albrektsson, MMA
Maria Runqvist, BJJ
Pannie Kianzad, MMA
Vinnare: Pannie Kianzad

Årets kampsportare
Alexander Gustafsson, MMA
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Janni Larsson, BJJ
Pannie Kianzad, MMA
Vinnare: Isa Tidblad keskikangas

Årets mästare
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Karl Albrektsson, MMA
Sida Yin, jodo
Thomas Heiderup, kickboxning
Vinnare: Alex Tobiasson Harris

Årets mästarinna
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Janni Larsson, BJJ
Susan Kariuki, thaiboxning
Pannie Kianzad, MMA
Vinnare: Janni Larsson, BJJ

Årets traditionella utövare
Anders Pettersson, shorinji kempo
Lars och Lena Carlberg, aikido
Lars Magnar Enoksen, glima
Michael Söderkvist, kyokushin
Vinnare: Lars och Lena Carlberg

 

Årets förebild
Alexander Gustafsson, MMA
Hamza Bougamza, thaiboxning
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Martin Lavin, BJJ
Vinnare: Alexander Gustafsson, MMA

Årets ledare
Kenta Hammarström, BJJ
Pia Moberg/Åsa Bergström, aikido
Pernilla Johansson, thaiboxning
Peter Wetzelmayr, thaiboxning
Vinnare: Peter Wetzelmayr

Årets klubb
Aikidioföreningen Riai Aikido Dojo
Nyköpings kampsportsklubb
Prana Jiu jitsu klubb
Tip Muay Thai IF
Vinnare: Tip Muay Thai IF

SB&K:s hederspris
Vinnare: Paul G. Höglund

Folkets Pris – Guldtsuban
Alexander Gustafsson, MMA
Hamza Bougamza, thaiboxning
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Janni Larsson, BJJ
Jesper Waldestål, iaido
Magnus Cedenblad, MMA
Max Lindblad, BJJ
Nicholas Musoke, MMA
Pannie Kianzad, MMA
Simon Sköld, MMA
Vinnare: Hamza Bougamza

Kampsportsgalan 2014

Foto: Hamid Ershad Sarabi

Årets genombrott
Nicholas Musoke, MMA
Sophia Nordenö, submisson wrestling
Herdem Alacabek, MMA
Sten Frödin, aikido
Vinnare: Sophia Nordenö

Årets kampsportare
Alexander Gustafsson, MMA
Alex Tobiasson Harris
Janni Larsson, BJJ
Sophia Nordenö, submission wrestling
Vinnare: Alexander Gustafsson

Årets mästare
Thomas ”Totto” Heiderup, kickboxning
Sida Yin, jodo
Jesper Waldestål, iaido
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Vinnare: Alex Tobiasson Harris

Årets mästarinna
Sophia Nordenö, submission wrestling
Ida Hansson, BJJ
Janni Larsson, BJJ
Sara Widgren, jujutsu
Vinnare: Sophia Nordenö

Årets traditionella utövare
Ulf Evenås, aikido
Anders Pettersson, shorinji kempo
Jesper Waldestål, iaido
Anna Wilder Hjerppe, aikido
Vinnare: Ulf Evenås

Årets förebild
Hamza Bougamza, thaiboxning
Janni Larsson, BJJ
Alexander Gustafsson, MMA
Sadibou Sy, thaiboxning
Vinnare: Janni Larsson

Årets ledare
Pernilla Johansson, thaiboxning
Robert Sundell, MMA
Rob Haans, jujutsu
Martin Jansson, BJJ
Vinnare: Pernilla Johansson

Årets klubb
Haga Kampsportsförening (Allstar)
TIP Muay Thai IF
Iyasaka Aikido klubb
Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala
Vinnare: Haga Kampsportsförening (Allstar)

SB&K:s hederspris
George Sallfeldt

Folkets Pris – Guldtsuban
Usama Aziz, MMA
Madeleine Vall, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Janni Larsson, BJJ
Reza Madadi, MMA
Hamza Bougamza, thaiboxning
Sadibou Sy, thaiboxning
Nicholas Musoke, MMA
Sara Widgren, jujutsu
Ilir Latifi, MMA
Vinnare: Reza Madadi

Kampsportsgalan 2013

Foto: Hamid Ershad Sarabi

Årets genombrott
Maria Engqvist, jodo
Janni Larsson, BJJ
Fredrik Widgren, jujutsu
Jennifer Österlin, thaiboxning
Vinnare: Jennifer Österlin

Årets kampsportare
Amir Albazi, submission wrestling
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Vinnare: Alexander Gustafsson

Årets mästare
Amir Albazi, submission wrestling
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Mikael Knutsson, submission wrestling
Mats Nilsson, submission wrestling
Vinnare: Alex Tobiasson Harris

Årets mästarinna
Maria Engqvistm jodo
Therese Gunnarsson, kickboxning
Sara Widgren, jujutsu
Jennifer Österlin, thaiboxning
Vinnare: Jennifer Österlin

Årets traditionella utövare
Howard Collins, kyokushin
Ulf Evenås, aikido
Michael Söderkvist, kyokushin
Sida Yin, jodo
Vinnare: Howard Collins

Årets förebild
Amir Albazi, submission wrestling
Hans Ersson och Margareta Myhr, submission wrestling
Pernilla Johansson, thaiboxning
Larry Lindwall, thaiboxning
Vinnare: Amir Albazi

Årets ledare
Rob Haans, jujutsu
Kenneth Hammarström, BJJ
Martin Jansson, BJJ
Andreas Michael, MMA
Vinnare: Andreas Michael

Årets klubb
Fightzone Stockholm
Frontier MMA
Issha Kyudokai
Malmö Muay Thai IF
Vinnare: Fightzone Stockholm

SB&K:s hederpris
Vinnare: Jan Hermansson

Folkets Pris – Guldtsuban
Amir Albazi, submission wrestling
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Therese Gunnarsson, kickboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Ilir Latifi, MMA
Reza Madadi, MMA
Elina Nilsson, thaiboxning
Maria Elin Olsson, kickboxning
Fredrik Widgren, jujutsu
Jennifer Österlin, thaiboxning
Vinnare: Reza Madadi

Kampsportsgalan 2012

Årets genombrott
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Maria Elin Olsson, kickboxning
Sanja Trbojevic, thaiboxning
Sara Widgren, jujutsu
Vinnare: Maria Elin Olsson

Årets kampsportare
Alexander Gustafsson, MMA
Ida Hansson, BJJ
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Maria Elin Olsson, kickboxning
Vinnare: Alexander Gustafsson

Årets mästare
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Mikael Knutsson, submission wrestling
Mats Nilsson, submission wrestling
Reza Madadi, MMA
Vinnare: Mats Nilsson

Årets mästarinna
Therese Gunnarsson, kickboxning
Elina Nilsson, thaiboxning
Sara Svensson, submission wrestling
Sara Widgren, jujutsu
Vinnare: Therese Gunnarsson

Årets traditionella utövare
Michael Aust, kyokushin
Lars Magnar Enoksen, glima
Jan Graaf, kyudo
Takao Momiyama, iaido
Vinnare: Takao Momiyama

Årets förebild
Alexander Gustafsson, MMA
Abdouile Joof, thaiboxning
Hanna Sillén, MMA
Waldo Zapata, BJJ
Vinnare: Abdouile Joof

Årets ledare
Omar Bouiche, MMA
Ricard Carneborn, jujutsu
Larry Lindwall, thaiboxning
Waldo Zapata, BJJ
Vinnare: Larry Lindwall

Årets klubb
Champions MMA & Conde BJJ IF
Halmstad Muay Thai IF
Pancrase Shootfighting Sällskap
Malmö Muay Thai IF
Vinnare: Champions MMA & Conde BJJ IF

SB&K:s hederspris
Vinnare: Hans Greger

Folkets Pris – Guldtsuban
Papy Abedi, MMA
Magnus Cedenblad, MMA
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Jörgen Kruth, thaiboxning
Elina Nilsson, thaiboxning
Mats Nilsson, submission wrestling
Reza Madadi, MMA
Hanna Sillén, MMA
Nils Widlund, sanshou
Vinnare: Reza Madadi

Kampsportsgalan 2011


Foto: Hamid Ershad Sarabi

Årets genombrott
Anny Hammarsten, submission wrestling
Mats Nilsson, submission wrestling
Hanna Sillén, MMA
Fredrik Widgren, jujutsu
Vinnare: Mats Nilsson

Årets kampsportare
Alexander Gustafsson, MMA
Jörgen Kruth, thaiboxning
Elina Nilsson, thaiboxning
Marcus Öberg, thaiboxning
Vinnare: Elina Nilsson

Årets mästare
Martin Ahktar, thaiboxning
Mikael Knutsson, submission wrestling
Mikael Marffy, BJJ
Mats Nilsson, submission wrestling
Vinnare: Mats Nilsson

Årets mästarinna
Caroline Ek, kickboxning
Anny Hammarsten, submission wrestling
Ida Hansson, BJJ
Elina Nilsson, thaiboxning
Vinnare: Elina Nilsson

Årets traditionella utövare
Howard Collins, kyokushin
Li Min Hua, wushu
Katsuhiro Komaki, iaido
Jan Nevelius, aikido
Vinnare: Li Min Hua

Årets ledare
Benny Botegård, thaiboxning
Hayes Jemide, sanshou
Pia Moberg, aikido
August Wallén, MMA
Vinnare: August Wallén

Årets klubb
Fighter Muay Thai Förening
Gladius MMA Idrottsförening
Halmstad Muay thai IF
Iyasaka Aikido klubb
Vinnare: Gladius MMA Idrottsförening

SB&K:s hederspris
Vinnare: Stig Forsberg

Folkets Pris – Guldtsuban
Magnus Cedenblad, MMA
Caroline Ek, kickboxning
Therese Gunnarsson, kickboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Reza Madadi, MMA
Mats Nilsson, submission wrestling
Rickard Nordstrand, thaiboxning
Madeleine Vall, thaiboxning
Sara Widgren, jujutsu
Nils Widlund, sanshou
Vinnare: Reza Madadi

Kampsportsgalan 2010

Årets genombrott
Amir Albazi, submission wrestling
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Nils Widlund, sanshou
Vinnare: Amir Albazi

Årets kampsportare
Amir Albazi, submission wrestling
Jimmie Collin, kyokushin
Christian Strandberg, submission wrestling
Marcus Öberg, thaiboxning
Vinnare: Marcus Öberg

Årets mästare
Björn Kjöllerström, kickboxning
Rickard Nordstrand, thaiboxning
Jesper Waldestål, iaido
Nils Widlund, sanshou
Vinnare: Björn Kjöllerström

Årets mästarinna
Anna Cervin, taido
Caroline Ek, kickboxning
Therese Gunnarsson, kickboxning
Tove Södersten, BJJ
Vinnare: Caroline Ek

Årets traditionella utövare
Lars Magnar Enoksen, glima
Brian Fitkin, kyokushin
Li Min Hua, wushu
Master Tho, wushu
Vinnare: Brian Fitkin

Årets förebild
Tulle Edman, BJJ
Abdouile Joof, thaiboxning
Jenny Krigsman, thaiboxning
Siegfried MacIntosh, kyokushin
Vinnare: Siegfried MacIntosh

Årets ledare
Virpi Alajarva, kyokushin
Omar Ahmedin, karate
Urban Aldenklint, aikido
August Wallén, MMA
Vinnare: Urban Aldenklint

Årets klubb
Gladius MMA Idrottsförening
Nacka Dojo IF
Vallentuna Boxing Camp IF
Södermalms Shaolin Förening
Vinnare: Nacka Dojo IF

SB&K:s hederpris
Vinnare: Kurt Durewall, jujutsu

Folkets pris – Guldtsuban
David Bielkheden, MMA
Caroline Ek, kickboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Jörgen Kruth, thaiboxning
Ilir Latifi, MMA
Rickard Nordstrand, thaiboxning
Tove Södersten, BJJ
Tor Troeng, MMA
Nils Widlund, sanshou
Marcus Öberg, thaiboxning
Vinnare: Alexander Gustafsson, MMA